رابطه علم اقتصاد و روان شناسی و نگرش روان شناختی به بازار سرمایه

دسته: روان شناسی

فرمت فایل: doc

حجم فایل: 58 کیلوبایت

تعداد صفحات فایل: 23

دانلود کنید!

  • دانلود پژوهش رابطه علم اقتصاد و روان شناسی و نگرش روان شناختی به بازار سرمایه
  • اهورا فایل
  • فروشگاه
  • خرید مقاله رابطه علم اقتصاد و روان شناسی و نگرش روان شناختی به بازار سرمایه
  • دانلود رایگان مقاله رابطه علم اقتصاد و روان شناسی و نگرش روان شناختی به بازار سرمایه
  • دانلود مقاله رابطه علم اقتصاد و روان شناسی و نگرش روان شناختی به بازار سرمایه
  • رابطه علم اقتصاد و روان شناسی و نگرش روان شناختی به بازار سرمایه

رابطه علم اقتصاد و روان شناسی و نگرش روان شناختی به بازار سرمایه

علم اقتصاد به عنوان یکی از رشته های علوم انسانی که نحوه انتخاب و مبادله توسط افراد و پیامدهای اقتصادی کلان این تصمیم ها را در سطح جامعه مورد مطالعه قرار می دهد، همواره از سوی روانشناسان متهم به نادیده گرفتن شواهد و واقعیت ها مربوط به رفتار انسان ها بوده است.

علم اقتصاد با پایه ریزی مبانی خرد رفتاری و شکل دهی منظومه ای از نظریات براساس این فروض، مدعی سازگاری با این رشته علمی است. از آنجا که واحد تحلیل در این دو علم، فرد و رفتار او می باشد تعامل بین علم اقتصاد و روانشناسی می تواند برای نظریه پردازی اقتصادی مورد استفاده اقتصاددانان قرار گیرد. لذا ما در این بحث با برشمردن کاستی های برخی نظریات اقتصادی در مواجهه با مشاهدات واقعی و برخی پیشروی های نظری در راستای گفتگوی این دو علم، به ضرورت و اهمیت مطالعات میان رشته ای در این حوزه می پردازیم. در نهایت نیز سعمی می کنیم با تأکید بر طراحی دوره های مطالعاتی میان رشته ای، چارچوب هایی جهت آموزش و پژوهش مناسب در این حوزه ارائه گردد.

پیش از مطرح شدن مالیه رفتاری در مدیریت مالی و اقتصاد، رفتار سرمایه گذاران در بازار سرمایه بر مبنای نظریه مطلوبیت اقتصادی تفسیر می شد، در حالی که بررسی ها و پژوهش های متعدد علمی در زمینه رفتاری، میزان اهمیت عوامل روانشناختی را مشخص کرد. اگرچه نظریه های مالیه رفتاری موضوعاتی جدید هستند و پیشینه آن به یک دهه پیش بازمی گردد، ولی موضوع دخیل بودن ویژگی های روانشناختی و رفتاری افراد در تصمیم های خرید به دوره های پیش تر بازمی گردد. حال اینکه با توجه به پیشرفت های بازار سرمایه، باید تمامی عوامل درونی و بیرونی بصورتی ظریف و زیربینانه مورد بررسی قرار گیرند، چرا که ما با تفکرات، عقاید و ذهنیات بسیار متنوعی از افراد رو به رو هستیم که شناخت و درک غالب این ذهنیات از اهمیت بالایی برخوردار است.

افراد برای سرمایه گذاری پول عوامل بسیار زیادی را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهند، به عبارت دیگر سرمایه گذاران حتی پیش از به دست آوردن پول، راهکارهای متفاوتی را برای محل سرمایه گذاری پولشان در ذهن پرورش می دهند (جعبه سیاه خریداران) و در نهایت گزینه ای را انتخاب می کنند که با توجه به ذهنیاتشان از هر جهت به نفعشان باشد. عوامل بسیار زیادی بر قصد و تصمیم افراد به سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار تأثیرگذارند که می توان این عوامل را به دو دسته عوال درونی و عوامل بیرونی تقسیم بندی کرد. از جمله عوامل بیرونی می توان به شرایط اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و مواردی مانند: میزان تبلیغات از سوی بورس، مسائل درون شرکتی و … اشاره کرد وی از آجا که تأثیر این عوامل از سوی تحلیل گران بارها مورد بحث و بررسی قرار گرفته است، تأثیر عوامل درونی می تواند جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص دهد.

بطور کلی افراد با توجه به میزان ریسک و بازده، اقدام به سرمایه گذاری کرده، پول خود را در محل هایی سرمایه گذاری می کنند بیشترین عواید را نسبت به ذهنیت خود بدست آورند.

دانلود کنید!