مبانی نظری کم توانی هوشی

دسته: مبانی و پیشینه نظری

فرمت فایل: docx

حجم فایل: 54 کیلوبایت

تعداد صفحات فایل: 27

دانلود کنید!

  • مبانی نظری کم توانی هوشی
  • پیشینه پژوهش کم توانی هوشی
  • فصل دوم پایان نامه
  • مبانی نظری کم توانی هوشی

مبانی نظری و پیشینه پژوهش کم توانی هوشی (فصل دوم)

در 27 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت docx

توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)

همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه

توضیحات نظری کامل در مورد متغیر

پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه

رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب

منبع: انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

نوع فایل: WORD و قابل ویرایش با فرمت docx

قسمتهایی از متن مبانی نظری و پشینه

کم توانی هوشی

کم توانی هوشی بیماری نیست؛ بلکه حاصل یک فرایند بیمارگونه در مغز و با محدودیت در کارکرد هوشی و انطباقی است. علت آن غالباً نامشخص می ماند و پیامدهای کم توانی هوشی در مشکلات بیمار در کارکرد هوشی و مهارت های زندگی تظاهر می کند. والدینی که باید با مشکلات یک کودک مبتلا به معلولیت شدید مقابله کنند، با دو بحران مواجه می باشند: اولین بحران مرگ سمبولیک کودک است که برایشان اتفاق افتاده است. والدینی که در انتظار تولد کودکی می باشند، به صورت اجتناب ناپذیر درباره کودکی که هنوز متولد نشده است، فکر می کنند. آنها هدف هایی نظیر موفقیت ها، تحصیلات و امنیت مالی برای کودک خود در نظر می گیرند. اینگونه والدین پس از مرگ سمبولیک کودک، از بر باد رفتن آرزوها و رویاهایشان دچار رنج می شوند. بحران دوم که در واقع با بحران اول متفاوت است، مساله مراقبت های روزانه از کودک استثنایی می باشد. این اندیشه که کودک فرآیند طبیعی رشد را طی نخواهد کرد و نخواهد توانست به بزرگسالی مستقل تبدیل شود، بر دوش والدین سنگینی می کند بنابراین برخی از خانواده ها قادرند خود را با مشکل داشتن کودکی که دچار کم توانی هوشیاست تطبیق دهند در حالی که دیگران دچار آشفتگی می شوند (کرک و کالاگ، 1993 به نقل از کجباف، 1377).

مفهوم کم توانی هوشی (عقب ماندگی ذهنی) از دیدگاه متحولی پیاژه

حرکتی که در تشخیص کم توانی هوشی از حدود سال 1940 آغاز شده و همچنان ادامه دارد براساس نظریه متحولی پیاژه و همکار برجسته او اینهلدر است که با تحقیقات و پژوهش های مستمر، پیشرفت های قابل ملاحظه ای داشته است. در این نظریه دو مفهوم اساس کار قرار گرفته: تثبیت و چسبندگی. وقتی که وضع عقلی یک کودک کم توان هوشیرا به کمک آزمون های عملیاتی تعیین می کنیم نشان داده می شود که این کودک، بی چون و چرا در مرحله ای از تحول، تثبیت شده است به دلیل اینکه تست های غیرعملیاتی زیربنای تحولی و مرحله ای ندارند، این واقعیت را نشان می دهند. بر پایه استفاده از الگوی تحولی در تشخیص کم توانی هوشیکه نخستین بار توسط همکار برجسته پیاژه، اینهلدر تحقق پذیرفت، تحول روانی در کم توان هوشیعمیق در پایان دوره حسی- حرکتی، کم توان هوشیشدید و نیمه شدید در دوره پیش عملیاتی و کم توانان هوشیخفیف در دوره عملیات عینی متوقف می شود (رابینسون و رابینسون، 1975 به نقل از کجباف، 1377).

تعریف سازشی: آسیب دیدگی های رفتار سازشی به عنوان محدودیت معنی دارد و توانایی شخص جهت کسب معیارهای پختگی، یادگیری، استقلال شخصی و مسئولیت پذیری شخصی که از سایر افراد یک سطح سنی و گروه فرهنگی مقایسه مورد انتظار خواهد بود، تعریف شده است. رفتار سازشی یک شخص توانایی سازگاری یا غلبه بر تقاضاهای محیطی می تواند از خفیف یا شدیداً عمیق توصیف شود. گروسمن (1983) تفاوت بین هوش و رفتار سازش را ترسیم کرده است. از نظر او رفتار سازشی به مراقبت هایی که افراد از خودشان و دیگران در طی زندگی روزمره به عمل می آورند گفته می شود تا توانایی هوش انتزاعی مقیاس های رفتار سازشی عموماً یک فرد را در قالب هنجارهای ثابت (از لحاظ سنی و فرهنگی) که در جنبه های مراقبت از نیازهای شخصی، نشان دادن صلاحیت های اجتماعی و اجتناب از رفتارهای دشوار خلاصه می شود، مقایسه می کند (گروسمن، 1983 به نقل از شریفی درآمدی، 1381، ص105) …

طبقه بندی کم توانی هوشی بر اساس توانایی و میزان هوش

آموزش پذیر [1] (هوشبهر55 تا 70): میزان پیشرفت تحصیلی در مدرسه از پایه دوم تا پایه پنجم است. سازگاری اجتماعی در جایی از استقلال در جامعه را میسر می سازد. به احتمال قوی خود حمایتی کامل یا نسبی در پرداختن به کار وجود دارد.

تربیت پذیر [2] (هوشبهر 40 تا 55): یادگیری سطح مهارت های خود یاری، پیشرفت در سطوح تحصیلی مورد نظر، سازگاری اجتماعی محدود به خانه و محیط های بسته و فرصت های شغلی حمایتی در یک محیط شغلی مانند فروشگاه های حمایتی وجود دارد.

حمایت پذیر [3] /پناهگاهی (هوشبهرکمتر از 40): شامل کم توانان هوشیشدید و عمیق است. افراد ممکن است نتوانند مهارت های کافی برای رسیدن به تامین نیازهای اساسی را به دست آورند. معمولا سطح معنا داری از مراقبت و به سرپرستی دائمی در طول زندگی نیاز دارند (شریفی درآمدی1381).

ویژگیهای کودک استثنایی:

تواناییها و ناتواناییهای مختلف، اثرات متفاوتی بر زندگی خانوادگی دارد. معمولا ماهیت استثنایی بودن، واکنش خانواده را تعیین می کند. کودکی که ناشنوا است، خانواده را برای تغییر در سیستم ارتباطی تحت فشار قرار می دهد و این منازعه ای است برای خانواده که از زبان علامتی یا شفاهی استفاده کنند یا خیر؟ کودکی که بیماری مزمن دارد فشارهای هیجانی و اقتصادی بر خانواده وارد خواهد کرد، کودک ناتوایی یادگیری نیاز به حمایت تحصیلی دارد و ممکن است باعث شود که خانواده مکانهای آموزشی را که پیشرفت تحصیلی را قوت می بخشد، بررسی کند.

همچنین، چنین شدت استثنایی بودن ممکن است بر واکنش خانواده اثر داشته باشد. کودکان مبتلا به ناتوانیهای شدیدتر ممکن است نسبت به دیگران کاملا متفاوت رفتار کنند. برخی از ناتوانیها مثل ناشنوایی و ناتواییهای یادگیری در مقایسه با برخی دیگر از ناتواییها مثل بینایی قابل مشاهده نیستند، آنها با احتمال کمتری در کودک دیده می شوند. نکته قابل توجه این است که اگر چه ناتوانی ها شدید از یک سو منجر به داغ ننگ در خانواده می شود اما از سوی دیگر آنها به روشنی بیانگر ناتوانی کودک هستند، باوری که خانواده ها به تبیین آن نیازمند هستند (قصبه، 1384) …

7. trainable

8. educable

9. custodial

دانلود کنید!