کیفیت ارائه خدمات بر روی پروتکل های مسیریابی در شبکه های اقتضایی متحرک

دسته: کامپیوتر و IT

فرمت فایل: doc

حجم فایل: 930 کیلوبایت

تعداد صفحات فایل: 46

دانلود کنید!

  • کیفیت ارائه خدمات
  • پروتکل های مسیریابی
  • شبکه های اقتضایی متحرک
  • کیفیت ارائه خدمات بر روی پروتکل های مسیریابی در شبکه های اقتضایی متحرک

شبکه های اقتضایی (Ad Hoc) نمونه نوینی از شبکه های مخابراتی بی سیم هستند که به خاطر مشخصات منحصر به فردشان امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. در این شبکه ها هیچ پایگاه مبنا، تقویت کننده و مرکز سوییچینگ ثابتی وجود ندارد بلکه این خود گره ها هستند که عملیات تقویت داده سوییچینگ و مسیریابی را انجام می دهند. با توجه به تغییرات مداوم در توپولوژی شبکه به واسطه تحرک گره ها پروتکل های مسیریابی باید با اتخاذ نوعی استراتژی سازگار این تغییرات را پشتیبانی کنند به نحوی که داده ارسالی به سلامت از مبدا به مقصد برسد. از اوایل دهه 80 میلادی تاکنون پروتکل های مسیریابی فراوانی برای شبکه های اقتضایی پیشنهاد شده است. این پروتکل ها رنج وسیعی از مبانی و روش های طراحی را شامل می شوند از یک تعریف ساده برای پروتکل های اینترنتی گرفته تا روش های سلسله مراتبی چندسطحه پیچیده.

بسیاری از این پروتکل ها بر اساس فرض های ابتدایی ساده ای طراحی می شوند. نهایتا اگرچه هدف بسیاری از پروتکل ها قابل استفاده بودن برای شبکه های بزرگ است اما معمولا و به طور میانگین برای 10 تا 100 گره طراحی می شوند. کمبود توان باتری، پهنای باند محدود، میزان خطای زیاد، تزاحم داده و تغییرات مداوم در توپولوژی شبکه از مشکلات اساسی شبکه های اقتضائی است.

به دلیل همین محدودیت ها پروتکل های مسیریابی برای این گونه شبکه ها به گونه ای طراحی می شوند که حداقل یکی از عوامل زیانبار شبکه را کمینه سازند. به عنوان مثال برخی پروتکل ها صرفا بر مبنای توان باتری گره ها بنا می شوند، بسیاری دیگر کمینه سازی سربارهای پردازشی را مورد توجه قرار می دهند و در بسیاری دیگر اجتناب از حلقه (که خود عامل بسیاری از محدودیت ها در شبکه من جمله کاهش پهنای باند و … است)

فهرست مطالب

چکیده1

مقدمه. 2

فصل اول: شبکه های بیسیم3

شبکه های ادهاک.. 7

کاربردهای شبکه ادهاک.. 8

خصوصیات شبکه های ادهاک.. 9

معرفی انواع شبکه های ادهاک.. 10

شبکه های حسگر هوشمند: (WSNs) 10

مشخصات خاص شبکه های حسگر بی سیم12

شبکه های موبایل ادهاک: (MANETs) 13

فصل دوم: شبکه های اقتضایی متحرک.. 14

شبکه های موبایل ادهاک.. 15

مفاهیم MANET: 15

خصوصیات MANET: 16

کاربردهای MANET: 18

امنیت.. 21

مسیر یابی. 22

2. On demand – Reactive. 25

3. Hybrid – Proactive & Reactive. 26

فصل سوم: پروتکل DSR.. 27

پروتکل DSR.. 28

شبیه ساز NS2.32

نتیجه گیری.. 33

فهرست منابع لاتین: 42

دانلود کنید!