پژوهش: «فوبی (هراس) خاص

دسته: روانشناسی و علوم تربیتی

فرمت فایل: doc

حجم فایل: 43 کیلوبایت

تعداد صفحات فایل: 42

دانلود کنید!

  • پژوهش
  • «فوبی (هراس) خاص
  • پژوهش: «فوبی (هراس) خاص

پژوهش:

«فوبی (هراس) خاص

پژوهش: «فوبی (هراس) خاص

فهرست مطالب صفحه

مقدمه …

تعریف فوبیا …

بررسی منابع فارسی …

همه گیری شناسی …

سبب شناسی …

1- دیدگاه زیست شناختی …

2- دیدگاه روان پویایی …

3-دیدگاه رفتارگرایی …

تشخیص …

ملاک های تشخیصی DSM-IV برای فوبی خاص …

ویژگی های بالینی …

درمان …

1- دیدگاه زیست شناسی …

2- دیدگاه روان پویایی …

3- دیدگاه رفتارگرایی …

4- سایر روش های درمانی …

مقالات اینترنتی …

حقایقی درباره فوبیا …

فوبی ها (عجیب اما ساده) …

منابع فارسی منابع انگلیسی …

مقدمه:

بشر در مسیر تکامل برای مقابله و تسلط برآن به ابزارهای قاطعی مجهز شده است که هر یک برای بقای او اهمیت بسیاری داشته اند. زمانی که این ویژگی ها را بررسی می کنیم، حیاتی بودن بعضی از آنها عجیب به نظر می رسد زیرا که احساس ناشی از آنها چندان خوشایند نیست و با پیش فرض نه چندان صحیح ما که «هر چه خوشایندتر است اهمیت بیشتری در بقای ما دارد» جور در نمی آید. احساس هایی چون درد بیماری و حتی ترس از جمله این ویژگی های ناخوشایند اما بسیار حیاتی می باشند. و قطعاً در گونه ما کسانی که فاقد یکی از این ویژگیها بوده اند، از بین رفته اند.

همانطور که گفته شد ترس، از این ویژگی های حیاتی است و بشر به کمک آن از خطرات زیانبار محیط اجتناب نموده بقای خویش را حفظ نموده است.

«در سال 1872 داروین متوجه شد که انسان و حیوانات، هیچان را با حالتهای مختلف نشان می دهند، به عقیده او، این حالت پدیده ای عالگمیر می باشد و در تمام فرهنگ ها یکسان است.» [1] زمانی که فوبی را به عنوان یک ترس تعریف می نماییم به آن اهمیت بقایی می بخشیم اما معتقدیم این ویژگی به انحراف کشیده شده است. زیرا در ادامه تعریف می آوریم که این ترس، شدید، غیر منطقی و غیر طبیعی است و مانع از انجام فرآیندهای حیاتی دیگر در فرد می شود، که این برخلاف جهت بقا می باشد.

بنابراین شناخت و در نتیجه درمان فوبی که یکی از شایعترین اختلالات اضطرابی است، با اهمیت جلوه می نماید.

در این پژوهش کوتاه کوشش شده که نگاهی هر چند اجمالی به اختلال فوبی و بویژه فوبی خاص انداخته شود. بنابراین ابتدا از تعریف فوبی و مفاهیم وابسته آغاز شده تا خواننده برای ورود به بحث، آشنایی پایه ای کسب نماید. آنگاه به سراغ منابع فارسی که این اختلال را دقیق تر مورد بررسی قرار داده اند، می رویم.

در پایان نیز سه مقاله اینترنتی به همراه ترجمه آن ارائه شده به امید انکه در جهت تشریح این اختلال و روش های درمانی آن گامی هر چند کوچک برداشته شده باشد.

تعریف فوبیا (هراس)

هراس: ترس یا بیزاری غیر طبیعی و یا شدید از چیزی. [2]

هراس: ترس غیر منطقی، غیر طبیعی و دائمی از یک شئ یا موقیعت خاص. [3]

هراس: هر ترس یا دلهره غیر طبیعی دائمی: همچنین، واژه ای که حاکی از ترس یا انزجار غیر طبیعی است.

هراس ساده، هراس از اشیاء اما نه از موقعیت ها (گذر هراسی) یا (نه) از اعمال. (هراس، اجتماعی) مانند ترس از سگ، گربه، موش، عنکبوت، خون و زخم، هراس از مکان بسته، هراس از بلندی، و مسافرت هوایی؛ هراس اجتماعی، هراس از اعمال، و نه از موقعیت ها (گذر هراسی) یا (نه) از اشیاء (هراس ساده)، که در آن فرد از تحقیر و شرمندگی می ترسد. به عنوان مثال (ترس از سخنرانی در جمع یا خوردن یا استفاده ازتوالت عمومی. [4]

هراس: یک اصطلاح یونانی برای ترس یا دلهره: بر اساس این ریشه شناسی، به هراسهای خاص بدرستی اسامی با ریشه یونانی داده شده است، به عنوان مثا، پیروفوبیا = ترس از آتش، نیکتوفوبیا = ترس از تاریکی، و غیره. در شیوه روانپزشکی استاندارد، یک واکنش پیش از آنکه بدرستی بعنوان یک هراس (فوبی) طبقه بندی گردد نیازمند فاکتورهای متعددی است. بویژه اینکه، ترس می بایست دائمی و شدید باشد، یک نیاز اجباری به گریز یا اجتناب از موقعیت یا شی، هراس زا وجود داشته باشد و ترس می بایست غیر منطقی باشد و بر پایه قضاوت درستی استوار نباشد. [5]

. Pholia (Fo be -a)

فوبی، هراس، فوبی عبارتست از ترس شدید و رجعت کننده ای که دلیل منطقی برای آن نمی توان پیدا کرد. فوبوس (Phobos) نخستین بار در لغت طبی دو هزار سال قبل در رم در تعریف ترس از آب (Hydrophobia) که از علائم هاری قلمداد شده است به کار رفت. هر چند این واژه تا قرن نوزدهم وارد روانپزشکی نشد، معهذا ترس فوبیک و رفتار فوبیک در مقالات طبی پیش از آن بسیار دیده می شود. بقراط به دو بیمار فوبیک اشاره کرده است که یکی با شندیدن صدای نی دچار «وحشت» می شد و دومی از نزدیک شدن به کم عمق ترین چاله ها دچار هراس می گردید. لغت فوبی در قرن نوزده عمومیتی یافت و نخستین بار در سال 1848 در یک فرهنگ پزشکی « Syphilophobia » به معنی «ترس شدید از سفلیس» که منجر به حصول علائم خیالی بیماری می گردد، ظاهر شد.

از اواخر قرن نوزدهم تضاد مداومی در ارتباط فوبی ها با سایر امراض روانی در مقالات طبی به چشم می خورد. ژانه و کرپلین گاهی از فوبی ها و وسواس طوری صحبت می کنند که گویی آنها مترادف هم هستند. فوبی ها با ترس های معمولی از نظر شدت، طول مدت، غیر طبیعی بودن و ایجاد ناتوانی به خاطر امتناع از موقعیت های ایجاد کننده فوبی مشخص هستند. فوبی ها ممکن است منفرد یا متعدد باشند. ترس از حیوانات احتمالاً شایع ترین نوع فوبی منفرد، یا اقلاً شایع ترین نوعی است که مورد مطالعه قرار گرفته است.

. Phelia, simpleفوبی ساده. در طبقه بندی DSM-III-R فوبی ساده طبقه ته مانده ای است که سایر انواع فوبی را، که شامل گذرهراسی و فوبی اجتماعی نمی گردند، برمی گیرد. نمونه کلاسیک فوبی ساده ترس شدید و غیر منطقی از عنکوب است. زنها بیشتر از مردها مبتلا به فوبی ساده هستند، هراس از موش نمونه مشهور از این فوبی در زن هاست. اشیاء وموقیعت های زیر به ترتیب نزولی شایع ترین انواع فوبی ساده را به وجود می آورند: حیوانات، طوفان، بلندی، بیماری، زخمی شدن، و مرگ: [6]

حال می بایست بعضی مفاهیم مرتبط با فوبی (هراس) را نیز تعریف نماییم:

Fear یا ترس ، از کلمه انگلیسی قدیمی Faer به معنی خطر ناگهانی مشتق شده است. این ترس، قابل توجیه و خطر ایجاد کننده آن، ذاتی، واقعی و معلوم است.

ترس متناسب با خطر است، و گاهی اگر ضرورت فرار از آسیب وجود داشته باشند. مفید هم هست.

Anxiety اضطراب ، از کلمه Anxiua، به معنی احساس فشردگی در قفسه سینه ریشه می گیرد. اضطراب به ترس بدون منشاء مشخص اطلاق می شود؛ یعنی شخص نمی داند چرا می ترسد، و یا ترس او نسبت به خطر، نامتناسب به نظر می رسد. بیمار، غالباً با احساس تنگی که در قفسه سینه می کند، اظهار می دارد: «فقط احساس می کند مضطربند.»

Panic ] وحشت زدگی که در این کتاب هراس ترجمه شده است.

دانلود کنید!