سرویس و تعمیر کولر گازی و یخچال

دسته: صنایع

فرمت فایل: doc

حجم فایل: 256 کیلوبایت

تعداد صفحات فایل: 51

دانلود کنید!

 • اهورا فایل
 • سرویس و تعمیر کولر گازی و یخچال
 • خرید مقاله سرویس و تعمیر کولر گازی و یخچال
 • پروژه
 • دانلود و خرید مقاله رشته تاسیسات
 • دانلود مقاله سرویس و تعمیر کولر گازی و یخچال
 • دانلود رایگان مقاله سرویس و تعمیر کولر گازی و یخچال
 • مقاله رشته تاسیسات
 • دانلود و خرید مقاله سرویس و تعمیر کولر گازی و یخچال
 • پژوهش
 • خرید و دانلود مقاله سرویس و تعمیر کولر گازی و یخچال

سرویس و تعمیر کولر گازی و یخچال

کولرهای گازی که بر خلاف کولر های آبی رطوبت محیط را افزایش نمی دهد بویژه در مناطق مرطوب کارایی زیادی پیدا کرده اند.

ساختمان کولر گازی:

الف-اجزاء الکتریکی-که شامل: سیم های رابط-کمپرسور-خازن (کاپاسیتور) -اورلود- ترموستات-کلید چند وضعیتی (کلید فن) -کلید اصلی کولر (تابلو برق) می باشد.

در کمپرسورکولر های گازی دو مکانیسم بکار گرفته شده نوعی از کمپرسور ها را با استفاده از انرژی الکتریکی، روتور بکار افتاده و با کوپل شدن به سایر قطعات مکانیکی کمپرسور، پیستون به حرکت در آمده، وگاز را از یک مسیر به داخل سیلندر مکیده وپس از آنکه فشار لازم را به گاز وارد آورده، آن را بدرون لوله رفت جاری می سازد. نوع دیگر کمپرسور ها فاقد میل لنگ و پستون بوده وخود روتور در حال چرخش (بواسطه فرم خاصی که دارد) از مسیر ورودی به سیلندر، گاز را مکیده و وارد لوله رفت می سازد. این کمپرسور ها، کمپرسور های دورانی نامیده می شوند.

در کولر های گازی از خازن ویا در بعضی کولر ها، از دو خازن بمنظور ایجاد گشتاور به هنگام راه اندازی کمپرسور استفاده می شود. روش متداول به کار گیری خازن به این صورت است که یک خازن برای راه اندازی موتور فن ویک خازن برای راه اندازی کمپرسور مورد استفاده قرار می گیرد.

حیطه عملکرد دما در ترموستات کولر های گازی نسبت به یخچال های خانگی قدری متفاوت است. در یخچال عملکرد ترموستات بین 1 الی 7 درجه سانتی گراد است اما این دما و در واقع حدود واکنش در ترموستات کولر گازی بین 10 الی 20 درجه سانتی گراد است از این تفاوت که بگذریم، ساختمان و نحوه عملکرد هر دو ترموستات یکی است. از آن جا که موتور های کولر های گازی، عموما’چند سرعته است، به منظور استفاده از دورهای مختلف، از یک کلید چند حالته استفاده می شود.

ساختمان داخلی این کلید بسیار مشابه کلید پنکه سقفی است با این تفاوت که در این کلید تنها سرهای خروجی وجود دارد واین سرهای خروجی به سیم های رابط موتور فن متصل می شود. تابلو برق کولر جایگاه ترموستات-کلیداصلی یا کلید قدرت کولر وکلید چند وضعیتی است. البته بعضی از کولر ها فاقد کلید قدرت می باشند.

ب – اجزاء مکانیکی-اجزاء مکانیکی کولر گازی با اندک تفاوت، عینا’ قطعات مکانیکی یخچال می باشد که از جمله می توان به قطعاتی مانند کمپرسور-کندانسور (رادیاتور) -اواپریتور-فیلتر (درایر) -پروانه کندانسور-پروانه اواپریتور-لوله کاپیلاری (لوله مویی) -سینی زیر کولر-خروجی هوا-فیلترخروجی هوا، اشاره کرد. در کولر های گازی از دو پروانه استفاده می شود که عموما’ برروی یک شافت اصلی سوار شده اند یکی از پروانه ها از مجرای ورودی، هوا را مکیده وبا وزش آن به کندانسور، گرما را به محیط خارجی ساختمان می راند.

پروانه دوم که به قسمت جلوی موتور فن متصل است هوا را از مجرای ورودی مکیده و با وزش آن به اواپریتور، سرما را وارد ساختمان می سازد. هوا جهت ورود به ساختمان از دریچه مخصوصی (که به خروجی هوا نامیده می شود) می گذرد به منظور ممانعت از ورود گرد وغبار و موارد مشابه به داخل ساختمان، پشت خروجی هوا، فیلتر سیمی یا اسفنجی تعبیه می شود.

از آن جا که ممکن است بر اثر عدم تنظیم ترموستات ویا ازدیاد گاز شارژ شده، اواپریتور و یا قسمتی ازلوله بر گشتی، دارای برفک شده و یا یخ ببندد و در توقف کولر (هنگام اتومات) بر اثر گرما، یخ ها ذوب شوند وآب حاصله از جدارهای کولر سر ریز نماید، ترتیبی اتخاذ شده تا در صورت بروز حالت فوق آب به خارج از کولر هدایت شود. این وظیفه برعهده سینی زیر کولر است. در گوشه ای از سینی، لوله مخصوصی تعبیه شده که آب ایجاد شده از آن خارج می شود وبرای آن که از ریزش آب جلوگیری بعمل آید، عموما’به لوله مذکور شیلنگی متصل می شود ویا با قرار دادن آن بر روی سطح زمین از پراکنده شدن ذرات آب در محیط ممانعت بعمل می آید.

دانلود کنید!